Dziś jest 24 Czewriec 2018 - Imieniny: Jana, Danuty, Janiny mapa strony strona główna

Oświata w Gminie Obrzycko - Zebranie w Zielonejgórze

Dodano: 03-02-2017


Oświata w Gminie Obrzycko - Zebranie w Zielonejgórze

Nowy system oświaty to olbrzymia zmiana również dla Gminy Obrzycko. Nadchodząca transformacja to doskonały moment do zastanowienia się nad przyszłością gminnych placówek oświatowych.

Rada Gminy oraz Pani Wójt zaprosili dyrektorów szkół oraz rodziców dzieci 6-cio letnich z obwodu szkolnego w Zielonejgórze na spotkanie, które odbyło się 31 stycznia 2017 r. Jego celem była dyskusja nad reorganizacją gminnych szkół, a zwłaszcza placówki w Zielonejgórze. Na początku spotkania V-ce Przewodniczący Rady Seweryn Grześ przedstawił sytuację finansową szkoły . Placówka, pomimo dobrej bazy i wyposażenia, generuje wyższe koszty utrzymania niż inne szkoły. Wynika to z faktu, iż uczęszcza tu mało uczniów, a co za tym idzie – niewielkie są subwencje oświatowe przyznawane szkole na każdego ucznia.

Z prognozy demograficznej przedstawionej w dalszej części zebrania przez p. Wójt Gminy Irenę Rakowską, wynika, że dzieci w miejscowościach należących do obwodu szkoły jest więcej, jednak nie wszystkie zasilają społeczność tej szkoły. Część rodziców wysyła bowiem swoje pociechy do innych szkół.

Pani Wójt zdementowała również pogłoski o rzekomym zamknięciu szkoły, placówka zostanie utrzymana, o czym zapewniono rodziców.

Dyrektor Zespołu Szkół w Gaju Małym Włodzimierz Kuczyński przedstawił zebranym informacje dotyczące zmian w prawie oświatowym, które zostały uchwalone w miesiącu styczniu br. Rodzice dowiedzieli się, jak będzie wyglądał nowy system oświaty, podstawa programowa i związane z tym plany gminy.

W efekcie zmian dotychczasowa struktura placówki w Gaju Małym zmieni się na ośmioklasową szkołę podstawową z oddziałami przedszkolnymi, natomiast w Zielonejgórze zostanie utworzona ośmioklasowa szkoła podstawowa o strukturze organizacyjnej klas I-III z oddziałami przedszkolnymi.

Obecnych na spotkaniu rodziców ucieszyła ta wiadomość, pojawiły się bowiem głosy o tym, jak potrzebna jest ta placówka. Mówili m.in., że szkoła w Zielonejgórze jest czynnikiem silnie integrującym mieszkańców. Niepokoją się jednak małą ilością uczniów uczęszczających do tej placówki.

Może więc warto pomyśleć o sposobach na promocję szkoły, co pomoże przyciągnąć do niej nowych uczniów i przekonać tych rodziców, którzy do tej pory posyłali swoje dzieci do innych szkół. Zwiększenie liczby uczniów w Zielonejgórze to główne wyzwanie, które czeka Dyrekcję Szkoły , bo od tego, a nie od finansów czy prawa oświatowego, zależy jej przyszłość.

Dodał(a): Zespół Redakcyjny

powrót do listy aktualności